פרויקט פינוי בינוי – קרית האמנים

מנכ”ל אחים דוניץ: “שיכון סלע יהפוך לצפון החדש של ראשל”צ”
במסגרת פרויקט פינוי בינוי “קריית האמנים”, יפונו בשיכון סלע ע”י קבוצת “אחים דוניץ בע”מ 279 דירות ובמקומן ייבנו 1,400 יחידות דיור חדשות ב-14 מגדלי מגורים. על הערך המוסף, מנכ”ל החברה, ניסים אחיעזרא: “מתחם קריית האמנים בראשל”צ יישא אופי אומנותי ויקדם אמנות ישראלית”
חברת אחים דוניץ בראשון לציון קיבלה על עצמה החלטה, לא עוד למבנים ישנים בשיכון סלע שנבנו לפני חמישים שנים ויותר. על הריסות 279 יחידות הדיור הישנות תבנה החברה 14 מגדלי מגורים שיכללו כ-1,400 יחידות דיור חדשות ופארק ענק לרווחת התושבים.
מנכ”ל אחים דוניץ, ניסים אחיעזרא מציין כי שווי הדירות הישנות כיום כ-100 אלף דולר, בתום הבנייה יקבלו בעליהן דירות חדשות, במקומן, בשווי של כ-1.3 מיליון שקלים. בתוך כך מונה אחיעזרא את יתרונותיו הייחודיים של הפרויקט ומדגיש: “הפרויקט האמור הנו אחד מפרויקטי הפינוי בינוי היחידים בארץ שיש להם תב”ע מאושרת, וכן קרקע בבעלות פרטית של החברה בשטח של כ-17 דונם כחלק מהתב”ע, אשר עליה יוקמו כ-450 יח”ד (כחלק מ-1,400 יח”ד בפרויקט כולו).
אחד המאפיינים המייחדים את הפרויקט הוא שלא יהיה צורך בפינוי דיירים לדירות בשכר דירה לתקופות של כשלוש שנים, כנהוג בפרויקטי פינוי בינוי אחרים. בשלב הראשון בפרויקט, יעברו 100 דיירים מדירות של 40 מ”ר לדירות 3 חדרים חדשות, בשטח של כ- 90 מ”ר.
עוד הוא מציין: “אין כאן פינוי לאזורים אחרים של העיר. כל דייר ממשיך לחיות בדירתו ואז מקבל מפתח לדירה החדשה, ומעתיק את מגוריו. המצב מתאפשר הודות לבניית מספר מגדלים של הפרויקט במגרש צמוד – אליהם יעברו דיירי השכונה לפני שבתיהם ייהרסו”.
בימים אלה אוכלס המגדל הראשון בן 92 דירות, מתוכן נמסרות למפוני שיכון סלע 22 דירות, ללא תמורה. רק לאחר אכלוס 100 המפונים הראשונים, תחל הריסת המבנים הישנים והאזור כולו ישדרג את פניו: “אנו למעשה הורסים שכונה ישנה עם בניינים רעועים והופכים אותם לשכונה חדשה ומפוארת. פרויקט מסוג זה הינו הראשון שמבוצע בפועל בראשון לציון”.
הפרויקט ממוקם במרכז ראשון לציון הוותיקה, ברחוב גבעתי לצד מוסדות חינוך, קניות ובילוי. הפרויקט כולל תמהיל של דירות בנות 3, 4 ו-5 חדרים ודירות פנטהאוז בשטחים של החל מכ-90 מ”ר ועד ל-200 מ”ר לדירות הפנטהאוז.
“הפרויקט כולל מפרט טכני עשיר ומודרני,לובי גבוה ומעוצב הכולל עמדת שומר וחדר דואר, חנייה תת קרקעית, 3 מעליות משוכללות ומהירות, חיפוי הבניין מבחוץ באבן, מרפסת שמש לכל דירה ועוד”. עוד מציין אחיעזרא כי הפרויקט והיקפו דורשים לוגיסטיקה לא פשוטה, ואולם הימצאותה של חטיבת קרקע סמוכה הנמצאת בבעלות החברה מפשטת את הדברים. “עיקר הקשיים נובעים מבניה בשכונה מאוכלסת על כל הכרוך, כמו שינויי תנועה ובניה בסמוך לבתי התושבים”.
 
מה הסיכוי שהפרויקט אכן יקדם אומנות ישראלית?
“בכוונת החברה להקים בשיתוף עם העירייה, בית אמנים לרווחת אמני ראשון לציון”.
קבוצת “אחים דוניץ בע”מ הינה חברה ציבורית הפעילה מזה כ-50 שנה.
הקבוצה בנתה ובונה פרויקטים למגורים בעיקר במרכז הארץ. בראשל”צ בנתה החברה מאות יחידות דיור בנוה כרמית, רחובות השומר וטביב, שכונת נווה הדרים, פרויקט מגדלי הכוכב בסמוך לחוף ימה של ראשל”צ, פרויקט נווה ים במערב העיר ועוד. כמו כן בנתה ובונה החברה ברעננה, כפר סבא, הוד השרון, נס ציונה, גבעת שמואל, רמת אביב,רחובות, גני תקווה, אשדוד וחולון.
Back to Top
בטעינה