”אקזיט” נוסח ”פינוי בינוי”

תן דירה של 380 א’ ש’, קבל דירת 1.3 מ’ ש’
ניסים אחיעזרא, מנכ”ל חברת אחים דוניץ, מדבר על פרויקט “קריית האמנים” בראשל”צ, אחד ממתחמי ה”פינוי בינוי” הגדולים בארץ. במסגרת הפרויקט, 279 דירות יפונו ובמקומן ייבנו 1400 יח”ד ב-14 מבנים.

מתחם “קריית האמנים” בראשון לציון הוא אחד מפרויקטי ה”פינוי בינוי” הנרחבים ביותר בארץ. במקום תקים חברת אחים דוניץ (1,700 | % ) 14 מגדלים שיכללו כ-1400 יחידות דיור חדשות. אלה, ייבנו על הריסות 279 יחידות דיור הנמצאות כיום בבניינים ישנים שנבנו לפני כ-50 שנים.

מנכ”ל אחים דוניץ, ניסים אחיעזרא, אומר בראיון ל-BizportalTV כי בעלי הדירות הישנות, ששוויין עומד כיום על כ-100 אלף דולרים, יקבלו במקומן דירות חדשות ששוויין כ-1.3 מיליון שקלים. מדובר בדירות 4 חדרים בשטח 105 מ”ר במרכז ראשון לציון.

תחזית: תוך שנתיים-שלוש יירדו מחירי הדירות

לדברי אחיעזרא, בשל גודל הפרויקט, רק 20% מהתושבים במקום יהיו בעלי הדירות במבנים החדשים. 80% מהדירות יימכרו בשוק. נציין כי, מגדל אחד בן 25 קומות כבר נמכר במלואו.

הקשיים הכרוכים בפרויקט “פניוי בינוי” בסדר גודל כזה הינם הוצאת היתרי בנייה תוך התגברות על אילוצים שונים כגון העתקת תשתיות, יצירת מקומות חניה וסלילת כבישים, אומר אחיעזרא. הקושי השני הוא המו”מ עם הדיירים, אך “מרביתם משתפים פעולה עם החברה”, אומר אחיעזרא.

“אין כאן פינוי לאזורים אחרים של העיר”, מדגיש אחיעזרא. “כל דייר ממשיך לחיות בדירתו ואז מקבל מפתח לדירה החדשה, ומעתיק את מגוריו”. המצב מתאפשר הודות לבניית מספר מגדלים של הפרויקט במגרש צמוד – אליהם יעברו דיירי השכונה לפני שבתיהם ייהרסו.

לדברי אחיעזרא, “יחס ההמרה בתחילת הפרויקט היה דירה אחת ל-3.8, כלומר על כל דירה שתיהרס ייבנו 3.8 דירות חדשות. כיום, לאחר שהושגו ההיתרים הנדרשים, היחס הוא 1 ל-5: 1400 דירות חדשות ייבנו במקום 279 דירות ישנות”.

למה תחום ה”פינוי בינוי” לא ממש ממריא בארץ?

“עד היום לא ניתנו הנחיות מדויקות כיצד להוביל פרויקט פינוי בינוי ללא עיכובים”, אומר אחיעזרא. “כיום, צוות משפטנים עובד עם נציגי משרד הבינוי והשיכון לגבש תקנות וצווים על מנת לקדם פרויקטים של פינוי בינוי”.

לכתבה >>

 

Back to Top
בטעינה